niderlandica, podrecznik do niderlandzkiego, holenderskiego

Podręcznik do niderlandzkiego – co wybrać na poziom podstawowy?

Dobry podręcznik do nauki niderlandzkiego

Polecam ci dziś dwa podręczniki do podstawowej nauki języka niderlandzkiego – w odmianie holenderskiej. Obie pozycje pochodzą z wydawnictwa Intertaal, ale adresują różne potrzeby. Podręczniki o których mówię to Taal Vital oraz Contact (1). Każdy podręcznik doprowadza do poziomu A2, ale obie pozycje dysponują także kolejnymi poziomami (Taal Totaal oraz Contact 2 i 3).

Z żadnego z tych podręczników nie uczyłam się osobiście w trakcie studiów. Podczas zajęć na uczelni korzystaliśmy ze specjalistycznych podręczników akademickich Vanzelfsprekend, a później materiałów autentycznych. Ja natomiast obecnie wykorzystuję oba wyżej wspomniane, ucząc niderlandzkiego innych. Jak zaraz zobaczysz, podręcznik Taal Vitaal jest bardziej sfatygowany i oklejony karteczkami oraz ma wiele znaczeń, ponieważ pracuję na nim bardzo często, częściej niż na Contact. Opowiem ci czym te podręczniki się różnią i czy któryś polecam bardziej. Do rzeczy zatem.

Taal Vitaal powstał we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Języków przy Uniwersytecie w Nijmegen, w Holandii. Także Contact to współpraca z uniwersytetem Radboud w Nijmegen. Zadaniem podręcznika Contact jest przygotowanie do państwowego egzaminu nt2 czyli egzaminu niderlandzki jako drugi język  / język obcy. Certyfikat i egzamin, o którym pisałam i który ja wcześniej zdawałam to inny certyfikat – CNaVT. Więcej o nim znajdziesz tutaj. Zapraszam do lektury.

Szata graficzna i ilość treści

Taal Vitaal bazuje głównie na charakterystycznych dla siebie ilustracjach kreskówkowych postaci. Mimo iż uważam, że bardzo dobrze prezentuje treści, wydaje się, że strony nie są napakowane i zawierają minimum niezbędnych informacji. Nie oznacza to, że jest ich za mało. Strony i treści oddychają.

niderlandica, podrecznik do niderlandzkiego, holenderskiego

 

Contact, z drugiej strony, jest przepakowany treścią. Każda strona od góry do dołu zawiera bardzo dużo materiału, na którym od razu możemy pracować. Mam osobiście wrażenie, że jest go tutaj  znacznie więcej niż w Taal Vitaal. Znajdziemy tu więcej zwrotów i słownictwa, nie do końca zupełnie oczywistego i najbardziej podstawowego. Dominują zdjęcia, choć pojawiają się tu także grafiki, ale nie są one jednakowe przez cały podręcznik i są jednym z wielu elementów szaty graficznej. Mimo dużej ilości informacji, wszystko zdaje się mieć swoje miejsce i w podręczniku panuje ład i porządek (które bardzo lubię).

niderlandica, podrecznik do niderlandzkiego, holenderskiego

Podział materiału i zawartość rozdziałów

TAAL VITAAL

W przypadku Taal Vitaal każdy rozdział składa się z następujących części:

  • podstawowego słownictwa,
  • elementów gramatycznych lub leksykalnych, na które warto zwrócić uwagę,
  • dodatkowej sekcji o krok dalej
  • oraz dodatkowych informacji kulturowych w formacie Extra.

Pod koniec każdego działu jest również podsumowanie najważniejszych kwestii gramatycznych oraz zwrotów, które pojawiają się w danym rozdziale. Ilość materiału w poszczególnych sekcjach nie jest jednak równa pomiędzy rozdziałami. W niektórych rozdziałach mamy więcej podstawowego słownictwa, a na przykład mniej kwestii leksykalno-gramatyczny. W innym z kolei rozdziale ta proporcja może zostać odwrócona. Każda z sekcji zawiera oczywiście różne typy podania czy wprowadzenia materiału i tak może to być dyskusja na podstawie obrazków, słuchanie lub czytanie.

niderlandica, podrecznik do niderlandzkiego, holenderskiego

Do tego podręcznika przynależą także ćwiczenia, nie jest to jednak typowy zeszyt ćwiczeń, jakie znamy ze szkół i kursów językowych. W przypadku Taal Vitaal, to oprócz oczywiście dostępnych ćwiczeń, obszerny i dobrze wyjaśniony zestaw reguł gramatycznych – taki mini podręcznik do gramatyki. Tych wyjaśnień gramatycznych jako tako nie ma w samym podręczniku.

Bardzo często korzystam właśnie z tych ćwiczeń, jeżeli chcę przypomnieć sobie coś z gramatyki czy w bardzo przystępny sposób wyjaśnić coś kursantowi.

niderlandica, podrecznik do niderlandzkiego, holenderskiego

CONTACT

Każdy z rozdziałów podręcznika kontakt zawiera 3 sekcje: a, b i c. W ramach tych sekcji ilość materiału, który jest prezentowany także się różni. Nie każda sekcja w każdym rozdziale jest sobie równa pod względem ilości wprowadzonego materiału. Zależy od omawianego tematu. Na końcu każdego rozdziału znajduje się także podsumowanie gramatyczne głównie w formie tabelek i typowych gramatycznych objaśnień.

W przypadku podręcznika Contact nie ma bardzo wyraźnego i jasnego podziału na słownictwo czy gramatykę w ramach sekcji danego rozdziału. Oznacza to, że zarówno w sekcji a, b i c mogą pojawić się zwroty i wyrażenia oraz jednocześnie wybrane zagadnienia gramatyczne. Oczywiście wszystko to prezentowane jest w ramach spójnych jednolitych zagadnień i doskonale się ze sobą komponuje.

Do tego podręcznika dostępny jest zeszyt ćwiczeń. Osobiście go nie mam i nie widziałam, dlatego trudno mi się ten temat wypowiedzieć. Jeśli tylko będę kiedyś gdzieś miała możliwość przyjrzenia tych ćwiczeń to uzupełnię ten wpis o moje wrażenia.

niderlandica, podrecznik do niderlandzkiego, holenderskiego

Kiedy uczyć się z Taal Vitaal, a kiedy z Contact?

Wybór podręcznika zależy oczywiście od Twoich potrzeb. Jeśli zaczynasz przygodę z niderlandzkim i chcesz się rozeznać w języku bez presji, a być może obawiasz się przytłoczenia nowym językiem, to zapewne lepszym wyborem będzie Taal Vitaal.

Contact, z kolei, dostarczy Ci nieco więcej doskonale zorganizowanego materiału, jeśli masz bardzo jasny cel w postaci certyfikatu językowego czy pracy w języku niderlandzkim lub krajach niderlandzkojęzycznych.

Uważam, że oba podręczniki są bardzo wartościowe i świetnie spełniają swoją rolę. Jeśli zastanawiasz się, który wybrać, to, w miarę możliwości, polecam przejrzenie obu i zdecydowanie, który Ci bardziej odpowiada, na którym czujesz, że będzie się lepiej pracować. By Ci to ułatwić, nagrałam krótkie porównanie przykładowego rozdziału.

Filolożka, orędowniczka nauki języków jako stylu życia, miłośniczka belgijskich piw i holenderskiego pragmatyzmu.