niderlandica, certyfikat, cnavt, holenderski, flamandzi, niderlabdzki, nauka języka, egzamin, holandia, belgia, lowaniun, leuven

CNaVT – certyfikat języka niderlandzkiego – co warto o nim wiedzieć

Czy CNaVT?

Uczysz się niderlandzkiego już od jakiegoś czasu i chcesz formalnie podsumować Twoją znajomość? A może dopiero zaczynasz i chcesz sobie postawić mierzalny cel? W obu przypadkach polecam Ci zdanie egzaminu językowego CNaVT – Certificaat Nederlands als Vreemde Taal, czy Certyfikat Języka Niderlandzkiego jako Języka Obcego.

W tym poście przestawię Ci podstawowe cechy tego certyfikatu, jego elementy i napiszę do kogo jest kierowany. Sama jestem posiadaczką 4 certyfikatów pod szyldem CNaVT – jeszcze według starej nomenklatury – Maatschappelijk, Professioneel, Hoger Onderwijs i Academisch.

niderlandica, certyfikat cnavt, cnavt pat, holenderski, niderlandzki

Czym jest Certyfikat Języka Niderlandzkiego jako Języka Obcego CNaVT

Certyfikat jest wspólnym projektem Niderlandzkiej Unii Językowej (Nederlandse Taal Unie) oraz Centrum Języków  i Edukacji na Uniwersytecie w Lowanium, w Belgii (ciekawostka – uniwersytet ten już drugi raz z rzędu został okrzyknięty najbardziej innowacyjnym uniwersytetem w Europie. Jest na 5. miejscu na świecie po Stanford University, MIT, Harvard University i University of Pennsylvania). Głowną rolą tego egzaminu jest testowanie i certyfikowanie użytkowników języka  niderlandzkiego jako języka obcego.

CNaVT oferuje pięć typów egzaminów dla osób, które uczą się języka niderlandzkiego jako języka obcego. Egzamin sprawdza umiejętności językowe na czterech różnych poziomach. Każdy egzamin jest również skierowany na określoną dziedzinę oraz umiejętności (np.: społeczne, edukacyjne lub zawodowe) i ma oddzielne cele.

Egzaminy CNaVT – rodzaje i struktura

Obecny podział egzaminów CNaVT wygląda następująco:

 • Maatschappelijk Informeel  (INFO) – A2
  (wcześniej Toeristisch- turystyczny)
  Dla osób, które chcą sprawnie funkcjonować w nieformalnych, codziennych sytuacjach.
 • Maatschappelijk Formeel  (FORM) – B1
  (wcześniej Maatschappelijk – społeczny)
  Dla osób, które chcą funkcjonować niezależnie w bardziej formalnych kontekstach w społeczeństwie holenderskim lub flamandzkim.
 • Zakelijk Professioneel (PROF) – B2
  (wcześniej Professioneel – zawodowy)
  Dla osób, które chcą funkcjonować w kontekście zawodowym, szczególnie w sektorze opieki lub w zawodzie administracyjnym.
 • Educatief Startbekwaam  (STRT) – B2
  (wcześniej – Hoger Onderwijs – dla szkolnictwa wyższego)
  Dla osób, które chcą rozpocząć naukę na flamandzkim lub holenderskim uniwersytecie lub szkole wyższej.
 • Educatief Professioneel (EDUP) – C1
  (wcześniej Academisch – akademicki)
  Dla osób, które chcą funkcjonować w edukacji lub w środowisku biznesowym i potrzebują zaawansowanej znajomości języka niderlandzkiego.

Zauważ, że oczywiście poziomy certyfikatów odpowiadają wymogom Rady Europy i klasyfikacji CEFR (A1-C2).

niderlandica, certyfikat, cnavt, holenderski, flamandzi, niderlabdzki, nauka języka, egzamin, holandia, belgia, lowaniun, leuven

 Jak zbudowany jest egzamin CNaVT?

Wszystkie egzaminy składają się z trzech części:

 • Część A: słuchanie i / lub czytanie i pisanie
 • Część B: czytanie i pisanie
 • Część C: mówienie i słuchanie w rozmowie (podczas egzaminu B2 i C1 kandydat również robi prezentację)

Część A i B są zdawane są wspólnie, w grupie. W części C egzaminator przeprowadza indywidualną rozmowę z każdym kandydatem. Do części A i B można użyć słownika papierowego. W części C użycie słownika jest niedozwolone.

Dlaczego warto zdawać właśnie CNaVT?

Jak to? Można korzystać ze słowników podczas egzaminu, zapytasz? Tak! Dlaczego? Otóż dlatego, że to bardzo przyjazdy system egzaminowania i certyfikacji. Jeśli nie znasz jakiegoś słowa lub je zapomnisz, możesz sprawdzić. Tu ponownie kłania się niderlandzki pragmatyzm. To co się liczy, to faktyczna znajomość języka i umiejętność jego używania. Twórcom testu nie zależy na wskazaniu Twoich braków, tylko na pokazaniu tego, co wiesz.

Być może zastanawiasz się, czy możliwość korzystania ze słownika nie prowadzi co nadużyć i fałszowania wyników testu. Nie ma takiej możliwości. Czasu na teście jest tak mało, że bez porządnej i ugruntowanej już wiedzy nie da się go skończyć. Jedyne, na co zostanie czas to być może sprawdzenie pojedynczych słówek lub zwrotów. Jeśli ktoś jest nieprzygotowany to słownik z pewnością na nic się nie zda. Ja zdawałam certyfikaty parami i był to prawdziwy maraton. Po całym dniu pisania (dla dwóch poziomów) nie pamiętałam jak się nazywam.

Poza tym, Niderlandzka Unia językowa (Nederlandse Taalunie) i CNaVT dokładają wszelkich starań, by udało Ci się możliwie najlepiej przygotować do egzaminu. Dlatego udostępniają przykładowe egzaminy i ogromną bazę przykładowych zadań, na których możesz ćwiczyć umiejętności.

Mimo, że najlepiej do egzaminu przygotować się z nauczycielem, który czuwa nad znajomością języka oraz wskaże Ci, jak się przygotować do egzaminu, można podjąć się tego przygotowania samodzielnie.  Instytucja CNaVT poleca źródła, na których można pracować. Zerknij także do mojego wpisu o nauce niderlandzkiego online, tam również znajdziesz wiele inspiracji.

CNaVT – gdzie i kiedy zdawać i ile to kosztuje?

Z pewnością interesują Cię także kwestie formalne, czyli ile to kosztuje kiedy można zdawać ten egzamin.

Egzaminy odbywają się co roku w pierwszej połowie maja, ale zapisy kończą się w marcu, więc warto pilnować tego terminu. Zdawać je można w kilku insynuacjach uczących języka niderlandzkiego w Polsce. Pełną listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące kosztów uzyskasz od wybranego centrum egzaminacyjnego, ale zazwyczaj koszt samego egzaminu dla Europy Środkowo-Wschodniej pokrywany jest przez Niderlandzką Unię Językową, a uczestnik musi pokryć jedynie koszty administracyjne. Zależy to jednak od jednostki egzaminującej. I tak, gdy ja zdawałam egzamin na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, płaciłam ok 20 zł kosztów administracyjnych. Obecnie kwota ta wynosi 80 zł, a egzaminatorzy nie otrzymują wynagrodzenia za przeprowadzenie egzaminu. W innych instytucjach ceny są wyższe, np. 150 zł.

Rozpoznawalość i uznanie certyfikatu CNaVT

Certyfikaty otwierają wiele drzwi i ułatwiają weryfikację znajomości języka przez potencjalnego pracodawcę, czy uczelnię wyższą, to oczywiste. Dodatkowo, każdy, kto uzyskał certyfikat CNaVT jako świadectwo znajomości języka obcego, może ubiegać się o zwolnienie części językowej egzaminu z integracji obywatelskiej [Inburgeringsexamen] (czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie).

Uznanie certyfikatów STRT i EDUP

Większość flamandzkich i holenderskich uniwersytetów i szkół wyższych uznaje certyfikaty Educatief Startbekwaam (STRT) oraz Educatief Professioneel (EDUP) jako dowód wystarczających umiejętności językowych do rozpoczęcia studiów. Pełną listę uczelni akceptujących to potwierdzenie znajomości języka znajdziesz tutaj.

Moje doświadczenia z certyfikatem CNaVT

Serdecznie zapraszam Cię do posłuchania o moich doświadczeniach z nauka niderlandzkiego i z certyfikatem CNaVT w poniższym video. O Certyfikatach mówię od 17:27.


I jak? Zachęciłam Cię zdawania tego certyfikatu? Wkrótce na blogu pojawią się także materiały, które pomogą Ci przygotować się do egzaminu. Koniecznie zostań ze mną.

Filolożka, orędowniczka nauki języków jako stylu życia, miłośniczka belgijskich piw i holenderskiego pragmatyzmu.