niderlandica, niderlandzki online, nauka online

Niderlandzki online – jak i gdzie uczyć się niderlandzkiego w internecie?

Dostaję od Was mnóstwo pytań o to, gdzie możecie uczyć się niderlandzkiego samodzielnie online. Źródeł i materiałów jest sporo, ale nie warto rzucać się na wszystkie. Zapraszam dziś na podsumowanie najlepszych według mnie źródeł.


Platformy i serwisy do nauki różnych języków

Jest ich kilka, skupiam się na tych, z najlepszymi treściami do nauki, oferującymi w miarę kompleksowe kursy:

 • babbel – brak polskiego interfejsu, a dostęp do kursu jest płatny – płaci się za konkretny język dostęp czasowy. Pierwsza lekcja jest darmowa. Interfejs jest dość prosty, ale przynajmniej nie wodotryski nie odwracają uwago od meritum. – ocena: 3/5
 • kurs podstawowy babbelAltissia – brak polskiego interfejsu. Istnieje co prawda polska wersja strony, ale jej oferta skierowana jest do firm i nie można na niej zakupić dostępu. Kurs wydaje się być w pełni interaktywny i bogaty w ćwiczenia. Nie ma jednak wersji testowej, co uważam za duży minus.  ocena: brak możliwości testowania.
  zrzut kursu altissia
 • Jedna z moich ulubionych platform do nauki języków – busuu – niestety nie oferuje niderlandzkiego 🙁

Darmowe (lub prawie darmowe) materiały online – średnia półka

Czas na ogólne darmowe materiały do nauki niderlandzkiego w sieci, ze średniej półki. Ich jakość waha się od bardzo przeciętnych do naprawdę dobrych. Można z nich wiele wyciągnąć, przy odrobinie cierpliwości.

 • Taalhuis – serwis ponownie po angielsku. Zawiera materiały językowe według poziomów oraz kategorii. Interfejs bardzo prosty, powala na ćwiczenia czytania, słuchania, oglądania. – ocena: 2/5
 • LearnDutch – serwis dostępny jest po angielsku, ale ma dosyć dobre treści i dodatkowe treści video. W ramach darmowego dostępu można zapisać się na 1 mailową lekcję tygodniowo oraz gratis dostępne są niektóre lekcje video na YouTube – niestety, wyjaśnienia są po angielsku.  Oferują także aplikację mobilną z fiszkami. Dostęp premium płatny €39 – ocena: 3/5
 • Loecsen – ma bardzo prosty interfejs, nauka na zasadzie prostych zwrotów, nagrań, i grafik, w różnych kategoriach. OK dla  bardzo początkujących, którzy chcą opanować podstawowe zwroty – ocena: 2/5
 • ONLINENEDERLANDS  – zestaw ćwiczeń, toporny interfejs, nie do końca interaktywny, ale można zaleźć ciekawe ćwiczenia; dla cierpliwych – Ocena: 2/5niderlandica, serwis onlinenederlands

Potęga video

Standardowo możecie wiele informacji znaleźć na YouTube. Kopalnia wiedzy, którą można wykorzystać na kilka sposobów:

 • wyszukać informacje typowo gramatyczne i leksykalne
 • szukać informacji o dowolnym temacie po niderlandzkim

Minusy – wiedza często jest nieuporządkowana i język nie zawsze jest prosty. Trzeba wiedzieć, co jest wartościowe. Dobrze poszukać kanałów specjalizujących się w nauczaniu języka niderlandzkiego lub ogólnych, ale z prostszym językiem. Na co zwrócić uwagę? Na wyraźną wymowę i składny język. Nawet, gdy jesteśmy na początku drogi, da się rozróżnić, czy ktoś mówi klarownie i możemy go zrozumieć, czy raczej produkuje bełkot.

Polecane kanały YT:

 • Nauka niderlandzkiego: learndutch .org (opisane powyżej w darmowych treściach)
 • Zabawne kanały o wszystkim, np.: Dylan Haegens.
 • Kanał typu: jak to działa: Het Klokhuis. Film z tego kanału wykorzystałam we wpisie o chodakach, możecie go przeczytać tutaj.

WiadomościNOS journal – uwielbiam za krótką, skondensowaną formę i konkret. Wiadomo o czym mówią,  a język jest prosty i wyraźny (zazwyczaj). Łatwiej zrozumieć informacje, mając już wiedzę o świecie i wydarzeniach z innych źródeł. Serdecznie polecam, szczególnie na wyższych poziomach.


Rzetelne materiały online – darmowe oraz płatne

Pora teraz na moich absolutnych faworytów, na których często pracuję z uczniami.

 • Zichtbaar Nederlands – strona pokazująca gramatyczne zagwozdki w ciekawy graficzny i animowany sposób. Interfejs prosty, ale treści bardzo merytoryczne.
 • Taalklaas – prosty, nieco młodzieżowy interfejs,  ale ogólne doświadczenie nauki jest bardzo dobre.  Materiały raczej dla początkujących. Są konkretne i przyjemne – ocena: 5/5
  taalklaas, niderlandica
 • Kursy online Uniwersytetu w Groningen. U Groningen ma bardzo prężnie działający kierunek niderlandystyki oraz językoznawstwa, więc możemy być pewni wysokiego poziomu. Kursy są płatne, a ceny zaczynają się od €210 i dostępne są od poziomu A1 do poziomu B2. W ramach testów można zapisać się na darmowy podstawowy kurs dostępny na zewnętrznej platformie – ocena 5/5. 

  niderlandica, niderlandzki onlin

 • Na koniec zostawiłam moje ostatnie odkrycie i faworyta: Nedbox. To platforma wykorzystująca autentyczne treści (artykuły i filmy video) i oferująca ćwiczenia na ich podstawie. Ma objaśnienia w języku polskim, bardzo przyjazny interfejs, skupia się na flamandzkiej odmianie języka, ale nie jest to według mnie problematyczne. Materiał do nauki można wybierać na podstawie różnych poziomów trudności, kategorii oraz  typów ćwiczeń. Poniżej możecie obejrzeć video ilustrujące działanie serwisu – ocena 5/5.


Gramatyka i słownictwo w pigułce

Jeśli chcecie skonsultować kwestie gramatyczne to zdecydowanie polecam te serwisy, wyjaśniają wszelkie wątpliwości:

A co do słowników niderlandzkich online polecam następujące (niestety brak tłumaczeń na polski):

Jeśli chcecie uczyć się samych słówek, to można uwagę skierować ku systemom fiszkowym, np.: quizlet czy memrise. Zawierają gotowe zestawy słówek. Minus – tworzone przez użytkowników mogą zawierać błędy.


Mam nadzieję, że każdy z Was znajdzie coś ciekawego na tej liście. Osobiście najbardziej lubię pielęgnować język na materiałach z YouTube’a i Nedboxa właśnie. A co Wam przypadło do gustu?

Filolożka, orędowniczka nauki języków jako stylu życia, miłośniczka belgijskich piw i holenderskiego pragmatyzmu.