niderlandica, nauka, senior

Senior i nauka? Jasne, w Holandii nigdy nie jest za późno!

Holandia o krok do przodu…

Nie twierdzę, że Holendrzy są najrozsądniejsi na świecie i należny kopiować wszelkie ich zachowanie społeczne i polityczne. Wspominałam o tym w niedawnym tekście o książce „Najszczęśliwsze dzieci na świecie.” Są jednak pewne szczytne kwestie, w których Holendrzy są o krok do przodu i warto próbować ich dogonić. Jedną z nich jest propagowanie i wspieranie nauki i rozwoju cyfrowego seniorów. I o tym będzie ten krotki post. Zapraszam.

Coraz więcej seniorów na studiach

Cicho cieszyć się emeryturą w kapciach na kanapie? Być może jest to obraz polskiego emeryta, jednak gdy pomyśli się o Holandii trzeba krzyknąć „Nic z tego!” Coraz więcej seniorów można spotkać w ławach sal wykładowych uczelni wyższych. Odsetek ten wzrósł o 40% w ciągu kilku ostatnich lat. W Holandii ponad dziesięć uniwersytetów i wyższych uczelni zawodowych oferuje kursy specjalnie dla osób powyżej 50 roku życia. Tematy studiów obejmują miedzy innymi psychologię, nauki przyrodnicze, czy filozofię.

Kursy nie są zazwyczaj bezpłatne, ale bardzo przyjazne kosztowo. Opłata za udział w kursie różni się w zależności od instytucji prowadzącej, a także od długości kursu. W Utrechcie zapłacić można €160 za sześć wykładów na temat światowej gospodarki, a w Amsterdamie €280 za cykl dziesięciu wykładów o sztuce średniowiecznej.

Senior głodny wiedzy

Jak wyjaśnia Carolien van Bergen, rzecznik organizacji parasolowej Hoger Onderwijs Voor Ouderen (HOVO) i koordynator HOVO Amsterdam, jest coraz więcej wykształconych osób starszych niż wcześniej, a ludzie chcą się uczyć. Popularne programy pokazują również, że potrzeba wiedzy jest szeroka. Korrie van Helvert, dyrektor HOVO Brabant, z kolei zwraca uwagę na fakt, że wielu seniorów spędziło całe swoje życie na rzeczach pragmatycznych, takich jak zarabianie pieniędzy, więc teraz szukają przyjemniejszej strony życia i nauki, aby lepiej zrozumieć świat. Kierunki popularne wśród tej grupy to historia sztuki, filozofia, czy psychologia, która przyciąga rzesze studentów na VU Amsterdam. W zeszłym roku HOVO Amsterdam zarejestrowało 6000 osób. Średnio uczestnicy mają 67 lat, ale przedział wiekowy jest duży.

niderlandica, nauka, senior

Senior i motywacja

Popularność HOVO wynika głównie z liczby pokoleń wyżu demograficznego przechodzących obecnie na emeryturę. Holenderski senior-student wybiera ścieżkę wyższej edukacji także z kilku innych powodów. Wielu seniorów chce ponownie przeżyć doświadczenia nierozerwalnie związane z życiem studenckim, np. na ożywienie kampusu, atmosferę i inspirujące środowisko.

Ponad to, większość osób powyżej 65 roku życia (ca.65%), ma kwalifikacje cyfrowe. Również co trzecia osoba chciałaby bardziej aktywnie korzystać z możliwości oferowanych przez Internet ze względu na następujące czynniki:

  • Internet ułatwia życie (65%),
  • dostarcza informacji codziennych (62%),
  • dostarcza informacji na temat swoich zainteresowań (61%).

Co w Internecie piszczy?

Jakie działania podejmują holenderscy seniorzy w Internecie, czym się zajmują i na co poświęcają czas? 5 najpopularniejszych działań online wśród osób w wieku powyżej 65 lat wygląda następująco:

  • Wyszukiwanie informacji (93%),
  • Bankowość internetowa (88%),
  • Czytanie biuletynów (79%),
  • Planowanie podróży / trasy (77%),
  • Zakupy (75%).

Dalsze dane mówią, że seniorzy przeważnie wykonują te czynności z laptopa (62%), smartfona (61%) i/lub tabletu (61%), a około dwóch na trzech osób w wieku powyżej 65 lat ogląda filmy na YouTube.

 

A jak Ty postrzegasz holenderskiego seniora? Znasz jakieś ekstremalne przypadki edukacyjnej lub technologicznej senioralnej rewolucji?


Więcej informacji o nauce HOVO znajdziesz m.in. pod poniższymi linkami.

Filolożka, orędowniczka nauki języków jako stylu życia, miłośniczka belgijskich piw i holenderskiego pragmatyzmu.