niderlandica, nauka języka, holenderski, niderlandzki

Mów po holendersku! – jak mówić, by brzmieć jak Holender – popularne zwroty.

Co zrobić, by brzmieć jak Holender?

Dziś lekko i językowo! Nie jest łatwo brzmieć jak native speaker, czyli rodzimy użytkownik języka. Podstawą jest oczywiście  wymowa. Dobra wymowa wymaga wielu ćwiczeń słuchania oraz praktycznego mówienia. Typowo niderlandzkie jest „g” – gardłowe i charczące oraz długie samogłoski i dyftongi. Przykłady tych dźwięków znajdziesz w poście o podobieństwach i różnicach miedzy polskim i niderlandzkim tutaj. Jeśli chcesz posłuchać wyraźnego i poprawnego języka holdenrskiego w wydaniu rodzimych użytkowników, zapraszam Cię do oglądania wiadomości na stronie NOS Journal. Wymowa wymową, ale oprócz niej trzeba jeszcze znać i stosować typowe zwroty, które na co dzień przenikają mowę niderlandzką, szczególnie w północnych regionach.

To właśnie one, te typowe frazy, zwroty i słowa nadają holenderski charakter. Chcę Ci dziś zaproponować wyzwanie – brzmij jak Holender (lub Holenderka!) Wystarczy, że będziesz poprawnie stosować poniższe sformułowania, a poziom Twojej  „niderlandzkości” wzrośnie.

niderlandica, nauka języka, holenderski, niderlandzki, typowe zwroty

Typowe zwroty niderlandzkie (holenderskie)

Chcesz brzmieć po holendersku? Używaj (ale z głową), poniższych fraz. Przeczytaj znaczenia i posłuchaj przykładów:

Udało Ci się także pewnie zauważyć, że zwroty można łączyć tworząc np.: zo mooi, zo lekker, mooi zo, echt lekker/mooi etc.


Chcesz brzmieć jak Holender? W komentarzach wpisz swoje zdania, możesz także wkleić link do nagrań!

Filolożka, orędowniczka nauki języków jako stylu życia, miłośniczka belgijskich piw i holenderskiego pragmatyzmu.