niderlandica, paca, holandia, zatrudnienie, umowa

Praca w Holandii – umowa stała i umowa czasowa – która jest lepsza?

Emigracja zarobkowa i nauka języka

O tej porze roku pojawia się wiele zrywów emigracji zarobkowej. Część z nich dotyczy oczywiście wyjazdu za pracą do Holandii. Wielu moich uczniów online pracuje już w Holandii, szlifując pod moim okiem umiejętności językowe. W związku z tym postanowiłam przybliżyć Wam kwestie prawne umów stałej i czasowej obowiązujących w Holandii. Która umowa jest lepsza?

Umowa stała  i czasowa – różnice

Oba te typy umów nie różnią się bardzo od obowiązujących w polskim prawie umowy na czas określony i nieokreślony. W umowie czasowej, zwanej również „umową o pracę na czas określony”, między pracodawcą a pracownikiem potwierdzony jest zakres oraz konkretny czas pracy. W umowie stałej lub „umowie o pracę na czas nieokreślony” nie ustala się daty zakończenia umowy. Różnica wydaje się duża, ale w praktyce nie jest tak źle.

Wypowiedzenie umowy

Wbrew temu, co sugeruje nazwa, umowa na czas nieokreślony nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa. Jest to spowodowane zmianami gospodarczymi w ostatnich latach. Na stronie allardenvanderveen.nl Wim Koning i Ilke Visser piszą, że stała umowa może być łatwa do rozwiązania. W takim przypadku pracownik otrzymuje rekompensatę finansową po rozwiązaniu umowy i często jest to jednomiesięczne wynagrodzenie, oprócz miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok, w którym pracownik pracował dla firmy.

Wadą jest tu, jak można przeczytać w artykule, że „rozwiązanie takiej umowy pociąga za sobą więcej biurokracji”, a prawnicy kosztują przecież dużo pieniędzy. Z tego powodu wielu pracowników decyduje się na umowę czasową.

Z drugiej strony umowy tymczasowe mogą być trudne do wypowiedzenia. To trochę dziwne, że umowy tymczasowe mogą zapewnić większe bezpieczeństwo. Oczywistą kwestią jest to, że rozwiązanie takiej umowy tymczasowej po zakończeniu okresu trwania może nastąpić bez kwestii prawnych. W takim przypadku pracownik nie otrzymuje żadnej rekompensaty finansowej.

Aby tego uniknąć, pracownik powinien ubiegać się o pewne warunki, które muszą być określone w umowie. Na przykład pracodawca musi poinformować pracownika na miesiąc, dwa lub trzy miesiące przed upływem terminu zakończenia umowy o jej faktycznym rozwiązaniu umowy lub przedłużeniu umowy na inną umowę lub umowę stałą. Tu znajduje się główna różnica pomiędzy umowami w Holandii i Polsce. Pamiętaj, że polską umowę na czas określony bardzo łatwo rozwiązać i pracodawca nie musi podawać powodu rozwiązania jej. Pod tym względem w Holandii umowa czasowa faktycznie oferuje większa pewność i bezpieczeństwo zatrudnienia niż w Polsce.

Na werk.nl możesz przeczytać więcej o rozwiązaniu lub przedłużeniu umowy tymczasowej. Możesz także przejrzeć przykłady umów tymczasowych i stałych.

niderlandica, paca, holandia, zatrudnienie, umowa

Kredyt hipoteczny

Umowa tymczasowa ma szereg wad natury prawno-praktycznej. Główną wadą jest to, że bardzo trudno jest uzyskać kredyt hipoteczny. Banki nie lubią ryzyka i zazwyczaj chcą, aby ich klienci mieli stałe umowy. Jeśli masz umowę na czas określony, musisz przynajmniej mieć oświadczenie od pracodawcy, że umowa zostanie przedłużona. Trzeba także udowodnić, że w ciągu ostatnich trzech lat dochód był stabilny.

Poczucie zawodowego bezpieczeństwa

Pracownik ma poczucie stałego kontraktu. Można to również uznać za rodzaj zaufania między pracodawcą a pracownikiem. Co więcej, personel daje pewność, że można im zaufać.

Według niektórych serwisów związanych z pracą w Holandii (np. NetInNederland), wadą stałej umowy może być to, że pracownik zyskuje ograniczone zróżnicowanie doświadczenia zawodowego i popada w rutynę. Ponadto, pracodawca chce być w 100% pewny, że podpisuje stałą umowę z właściwą osobą, a to stawia wyższe wymagania podczas rekrutacji.

Umowa tymczasowa lub roczna umowa daje również poczucie pewności, że masz pracę i dochód przez co najmniej jeden rok. Wadą może być to, że martwisz się rozwiązaniem umowy lub że pracodawca nie planuje jej odnowienia. Dlatego pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy tymczasowej są często mniej zadowoleni ze swojej pracy.

Dobrze wiedzieć, że pracodawca nie może przedłużyć umowy tymczasowej więcej niż dwa razy w ciągu 2 lat. Następnie pracownik automatycznie otrzymuje stałą umowę. Podobnie wygląda to w Polsce. Jeśli więc chcesz po raz drugi przedłużyć umowę i pracujesz dla tej samej firmy dłużej niż dwa lata, automatycznie otrzymasz stałą umowę, o ile okres między poprzednimi umowami nie przekracza 6 miesięcy.

Uitzendbureau

Pozostaje jeszcze kwestia uitzenbureau. Co to takiego? Uitzendbureau to nic innego jak agencja pośrednictwa pracy i pracy tymczasowej. Z w początkowej fazie funkcjonowania sytuacja prawna pracowników tymczasowych była kiepska. Wiele korzyści wynikających ze zbiorowych układów pracy  (CAO – collectieve arbeidsovereenkomst) dla stałych pracowników, takich jak zasiłki chorobowe, urlopy, emerytury, czas szkolenia i pieniądze, nie było przyznawane przez agencje zatrudnienia i nie można ich było egzekwować u zleceniodawcy. Pod koniec lat 80. XX w. sytuacja ta stopniowo się zmieniała w Holandii i wprowadzono zasady dotyczące wielokrotnego zatrudniania tego samego pracownika tymczasowego, o czym pisałam powyżej.

W Holandii Pracownicy tymczasowi są zarejestrowani w agencji zatrudnienia jako poszukujący pracy i zatrudniani przez agencję pracy tymczasowej, gdy tylko zostaną skierowani do konkretnej firmy. Istnieje tymczasowa umowa o pracę między pracownikiem tymczasowym a agencją pośrednictwa pracy (rodzaj umowy o pracę). Tym samym pracownik tymczasowy jest opłacany przez agencję pracy tymczasowej, a nie przez firmę zatrudniającą. Głównie zatrudnia się w ten sposób do pracy sezonowej lub fizycznej.

niderlandica, paca, holandia, zatrudnienie, umowa

Którą umowę wybrać?

Zastanawiać się można, która z umów jest faktycznie korzystniejsza? Z powyższych suchych faktów mogłoby się wydawać, że umowa czasowa. Jednak w rozmowach z moimi studentami mieszkającymi i pracującymi w Holandii jasno wyszło, że jednak korzystniejsza jest umowa o pracę na czas nieokreślony, czyli umowa stała, i jeśli mogą, wybierają tę opcję. A uitzendbureau? Wydaje się dobra opcją na początek zatrudnienia, jednak większość pracowników z czasem i tak dąży do bezpośredniego zatrudniania i stałych umów.

Jakie są Twoje doświadczenia z pracą w Holandii? Podziel się koniecznie. A o tym jak pracuje się holenderskich firmach w związku z dążeniem do ciągłego konsensusu przeczytasz tutaj. Zapraszam.

Filolożka, orędowniczka nauki języków jako stylu życia, miłośniczka belgijskich piw i holenderskiego pragmatyzmu.