niderlandica, dzień króla, koningsdag

Koningsdag – feitjes en weetjes: dzień Króla, czyli narodowe święto Holandii

Dzień Króla – Koningsdag

27 kwietnia obchodzony jest Dzień Króla w Holandii – Koningsdag. Tradycje obchodzenia tej uroczystości mają swoje korzenie w historii urodzin poprzednich monarchów. Z tej okazji zapraszam na krótkie podsumowanie najciekawszych informacji i faktów dotyczących tej celebracji.

Wcześniej pisałam już o roli współczesnej monarchii w Holandii. Bez względu jednak na to, co Holendrzy faktycznie aktualnie myślą o tej instytucji i formie państwowości, zdaje się, że całym sercem cieszą się z obchodów święta i włączają się z nie. Na obchody dnia monarchy przybywają tłumnie. Nie tylko oni z resztą. Dzień Króla – Koningsdag – cieszy się ogromna popularnością również wśród turystów.

Niderlandica, Holandia, koningsdag

Fakty i fakciki o Dniu Króla i monarchii

Zapraszam na kilka ciekawostek (nl.: weetjes) dotyczących samej uroczystości oraz jej obchodów.

  1. Dzień Króla/Królowej tradycyjnie obchodzony jest w urodziny monarchy lub monarchini.
  2. Główne atrakcje odbywają się oczywiście w Amsterdamie.
  3. Szacuje się, że w tym czasie w mieście pojawia się od 600 000 do  nawet miliona osób.
  4. Willem Alexander jest pierwszym królem od 1890 roku. Od tego momentu do jego koronacji na tronie Królestwa Niderlandów zasiadały panie.
  5. Wcześniej obchodzono zatem Koninginnendag, czyli Dzień Królowej. Świętowano go 30 kwietnia, w dzień urodzin królowej Juliany, a nie faktycznie wtedy panującej Beatrix, której urodziny wypadają w zimnym styczniu.
  6. Podczas obchodów święta w 2009 roku w Apeldoorn miał miejsca zamach na rodzinę królewską. Samochód wjechał w tłum, zabijając kilka osób (różne źródła podają różne informacje o liczbie ofiar). Rodzinie królewskiej nic się nie stało.
  7. Od 2013 roku – koronacji Willema Alexandra, święto przypada na 27 kwietnia.
  8. Pierwszy raz obchodzono święto 21 sieprnia 1985 roku, na cześć narodzi królowej Wilhelminy. Tedy nazwano świętu dniem księżniczki – Prinsessedag.
  9. Królowa Wilhelmina nigdy osobiście nie uczestniczyła w obchodach święta.
  10. Koningsdag obchodzony jest także jako święto narodowe w Curaçao, Sint Maarten oraz na Arubie.

niderlandica, monarchia, król

Czy brałeś/aś kiedyś udział w obchodach dnia monarchy? Jakie są Twoje prywatne wrażenia? Co sądzisz o takim święcie? Daj znać w komentarzach.


Źródło

 

Filolożka, orędowniczka nauki języków jako stylu życia, miłośniczka belgijskich piw i holenderskiego pragmatyzmu.